PenkiGyvūnai
EN  RU

2018 m. Balandžio 25 d., Trečiadienis
 
Senatvė

Laikui bėgant gyvame organizme įvyksta žymūs pokyčiai. Dvidešimties ir septyniasdešimties metų žmogus juda ir atrodo skirtingai. Taip pat lengvai galima atskirti šešių mėnesių šuniuką nuo aštuonerių metų šuns.

Senstant vyksta pakitimai kiekvienoje organizmo ląstelėje: sumažėja metabolizmo greitis, ląstelės pradeda nykti. Nusidėvėjimo procesai vyksta visose organizmo sistemose, bet skirtingais greičiais. Lentelėje pateikti pakitimai, vykstantys skirtinguose organuose ir organizmo sistemose gyvūnui senstant.

Organas Pakitimai

Senatvės ligos

Jutimo organai:

Klausa

Regėjimas

Uoslė

pablogėja dėl ausies būgnelio elastingumo sumažėjimo

pablogėja, ragena pasidaro drumzlina

susilpnėja

lėtinis otitas

katarakta ir glaukoma

lėtinis rinitas

Kailis ir oda

oda pasidaro mažiau elastinga ir grubi; dažnai užsikemša riebalinių liaukų latakai ir kailis darosi sausas ir šiurkštus

alopėcijos (išplikimai), lėtinės egzemos

Kaulai ir raumenys

kaulai pasidaro trapūs (didelė lūžimų galimybė), dėl sumažėjusio aktyvumo atrofuojasi raumenys

artritai, artrozės, reumatai

Kraujas ir imuninė sistema

pablogėja kraujo elementų gamyba kaulų čiulpuose ir organizmas negali greitai kompensuoti kraujo netekimo esant kraujavimui; imuninės sistemos ląstelės praranda savybę greitai reaguoti į išorinę infekciją

anemija, įvairios lėtinės infekcijos, vėžiniai susirgimai

Širdis

įvyksta širdies raumens pakitimai: sumažėja elastingumas, sutrinka vožtuvų aparato darbas

išeminė liga, infarktas

Kvėpavimo organai

Sumažėja plaučių tūris, jie praranda elastingumą, įvyksta audinių deguonies badas

lėtinis bronchitas ir tracheitas, plaučių uždegimas, emfizema

Virškinimas

Sutrinka inkstų ir kepenų veikla, padidėja vidurių užkietėjimo tikimybė

hepatozė, hepatitas, gastritas

Inkstai ir šalinimo sistema

Sutrinka inkstų veikla, padidėja vandens poreikis, pailgėja šlakų pašalinimas iš organizmo

šlapimo nelaikymas, nefritai

Lytinė sistema

Lytinis potraukis išsilaiko iki gyvenimo pabaigos, bet senatvėje rujos pasidaro nereguliarios, sumažėja apvaisinimo tikimybė

patinų ir kalių lytinių organų augliai

 

Senas šuo reikalauja geresnės priežiūros ir rūpesčio. Nors šuo su pablogėjusia klausa ar regėjimu orientuojasi erdvėje geriau, nei tokios pat būsenos žmogus, jam reikalinga jūsų pagalba. Būkite atidus vaikščiodamas su senu šunimi – nepažįstamoje vietoje visada prisekite pavadėlį: blogai matantis šuo gali išsigąsti garsaus triukšmo ir pasprukti ar nepastebėti pravažiuojančio automobilio.

Pasivaikščiojimai neturi būti tolimi ir ilgi. Nepatariama imti seno šuns į ilgas keliones automobiliu.

Seno šuns geriau nekirpkite trumpai, nes šilumos reguliavimas senatvėje sutrinka. Peršalimas ir perkaitimas gali papildomai apkrauti širdį ir kraujo sistemą.

Dažniau šukuokite seną šunį. Šukavimas veikia kaip odos masažas ir pagerina kraujotaką.

Šėrimas ir fizinės būklės kontrolė.

Dėl senatvinio medžiagų apykaitos sutrikimo daugelis pagyvenusių šunų storėja. Kad to neįvyktų, reikia parinkti šėrimo racioną, kuris atitiktų gyvenimo būdą ir sveikatą.

Maisto firmos - gamintojos siūlo seniems šunims specialius racionus – „Light“, „Senior“ ir t. t. Šis maistas mažiau kaloringas, bet visiškai patenkina šuns poreikius. Kai kuriems šunims dingsta apetitas, tuomet galima pasiūlyti jiems konservuotą maistą – jis yra kvapnesnis ir skanesnis. Jeigu neduodate savo šuniui paruošto maisto, naminiam racionui taip pat reikia skirti dėmesio. Nereikia duoti šuniui košių, geriau tiktų žalia ir virta mėsa, varškė, galima įdėti šiek tiek žalių tarkuotų daržovių, džiūvėsių, grūdų dribsnių. Tokį racioną reikia papildyti vitaminais ir mineraliniais priedais. Senam šuniui maistą geriau duoti dažniau ir atitinkamai mažesnėmis porcijomis. Po valgio šuo turi pailsėti.

Būtina periodiškai konsultuotis su specialistu dėl šuns fizinės būklės. Ypač pavojingas antsvoris. Pastebėta, kad nutukęs šuo trumpiau gyvena, didėja širdies apkrova. Pasidomėkite, koks turi būti optimalus jūsų šuns svoris. Jeigu yra 1-2 kg antsvoris, tai dar normalu (aišku, jeigu tai ne tojterjeras).

Elgesio problemos.

Senstantis šuo, kaip ir žmogus, turi tam tikrų elgesio ypatumų. Gali atsirasti ar sustiprėti kai kurie charakterio bruožai – piktumas ir irzlumas. Fizinė skausminga liga gali provokuoti agresyvumą.

Jeigu šuo elgiasi keistai ar neįprastai, pasistenkite išaiškinti, ar tai nesusiję su fiziniu negalavimu, liga.

Gana dažnai senėjantiems šunims išsivysto fobijos – iracionali kvapų ar garsų baimė. Fobijos gali peraugti į paniką. Tokios būsenos sunkiai išgydomos, geriausia įspėti nepageidaujamas situacijas.

Informuokite redaktorius apie įžeidžiančius komentarus ir klaidas

Straipsnio komentarų skaičius: 49

Pridėti naują komentarą:

Vardas: El. paštas:


Portale paskelbta draudžiama informacija šalinama. Ją publikavęs asmuo atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. (http://www.cyberpolice.lt)
 
video