PenkiGyvūnai
EN  RU

2018 m. Vasario 24 d., Šeštadienis
 
Racionai ir taisyklės

 

Ko reikia, kad šuo augtų sveikas ir ilgai gyventų?

Praėjo laikai, kai šuo tenkinosi sriubos ar košės lėkšte ar net šeimininko stalo atliekomis. Dabar šuns mityba tapo daugelio mokslinių tyrimų objektu. Didžiojoje Britanijoje sukurtas net specialus naminių gyvūnų mitybos tyrimo mokslinis centras – WALTHAM. Jame visapusiškai tiriamas šuo: kuo geriau maitinti, kur ir kaip geriau laikyti, optimaliausias pasivaikščiojimų ir treniruočių režimas.

Manoma, kad „šuo pats žino, kas jam naudinga“. Tai netiesa – racioną šuniui reikia kruopščiai parinkti.

Tipinio ar idealaus maitinimo režimo nėra. Galima rekomenduoti vieną arba kitą dietą, sprendžiant pagal veislės ypatumą, lytį, amžių, ir net individualų šuns skonį. Pagaliau egzistuoja bendros raciono sudarymo taisyklės. Dėl maitinimo galite pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Deja, pasitaiko ir kurioziškų atvejų. Vienoje klinikoje jums pasakys: „Sausi pašarai? Tai nuodas. Nejaugi norite, kad jūsų šuo nupliktų, ar sutriktų kepenų veikla? Vienintelis sveikas maistas – košės“. Kitoje pasakys, kad košės kenksmingos, o šerti galima tik sausais pašarais. Kai kuriems šunims tokios rekomendacijos padės, o kiti kaip sirgo, taip ir sirgs. Jūsų pasirinkimui bus pateikti labiausiai paplitę racionai. Savininkui reikia įsiminti: šuns šėrimas – tai brangus malonumas, ir kuo daugiau taupysite pirkdami ėdalą, tuo daugiau jūs sumokėsite už vaistus ir veterinaro paslaugas gydydami odos arba žarnyno ligas.

Šuo yra plėšrūnas, todėl mitybos pagrindą turi sudaryti mėsa. Tačiau ar galima šerti šunį tik mėsa? Pagaliau šuo nėra plėšrūnas. Nuo to laiko, kai šuo nustojo medžioti savo prasimaitinimui ir pradėjo valgyti tą, ką pasiūlo žmogus, jo virškinimo sistema pasikeitė. Palyginti su vilku, sutrumpėjo žandikauliai, sumažėjo dantų dydis. Šunį greičiau galima pavadinti visaėdžiu. Mėsa netgi nėra nepakeičiamas šuns raciono komponentas, paskutiniu metu vis labiau populiarėja produktai iš sojos baltymo, kurie gali pakeisti mėsą, nežalodami augintinio sveikatos. Bet tai kraštutinumas. Šuns racione turi būti ir gyvulinės, ir augalinės kilmės produktų, kitaip tariant, maitinimas turi būti visavertis.

Kuo negalima maitinti šunį?

Nerekomenduojama duoti virtų kaulų. Paukštienos kaulų duoti draudžiama. Išilgai skilę kaulai gali pradurti skrandį ar žarnyną. Tokiu atveju vargu ar kas galės padėti.

Šuo labai jautrus riebiam maistui – riebalų perteklius gali sukelti kepenų ligas. Pavyzdžiui, kenksmingiau duoti šuniui kiaulės taukų, negu šokoladinį saldainį. Reikia stengtis neduoti atliekų nuo šeimininkų stalo, nes maistas su druska, riebalais, pipirais ir prieskoniais gali sukelti virškinimo sutrikimų. Šuo – ne kiaulė, ir parūgę troškinti kopūstai tikrai gali jam pakenkti.

Raciono sudarymas.

Kuo šerti šunį? Yra du variantai: pirkti paruoštą maistą arba parinkti racioną patiems.

Paprastas racionas.

Racioną sudaryti galima moksliškai, tik reikia žinoti šuns maisto medžiagų poreikį, jų kiekį produktuose, apskaičiuoti reikalingų baltymų, riebalų, angliavandenių, mineralų ir vitaminų kiekius.

Vieno iš daugelio racionų suaugusiam šuniui formulė:
     -1/2 mėsa
     -1/4 sausas pienas
     -1/4 ryžiai
     - vitamininiai-mineraliniai priedai (pagal instrukciją)
Dozavimas – 60 g 1 kg šuns svorio.

Paruoštas maistas.

Dabartinis paruoštas maistas visiškai tenkina jūsų šuns maisto poreikį. Aukšta gamybos technologija leidžia tiksliai dozuoti visas maisto medžiagas, dėl to šis maistas yra visavertis. Šuniui tokio maisto rūšį reikia parinkti individualiai. Paprastai atkreipiamas dėmesys į šiuos ypatumus:
     -maistas turi patikti šuniui;
     -maisto kaina turi patikti šuns savininkui;
     -praėjus dviems savaitėms nuo šėrimo šiuo maistu pradžios, neaptinkama jokių alergijos ar virškinimo sutrikimų požymių.

Jeigu visi trys punktai patenkinti, šunį galima šerti šiuo pašaru visą gyvenimą.

Komerciniai pašarai šunims būna trijų tipų: sausi, pusiau sausi ir konservuoti. Sausi pašarai turi visas būtiniausias maisto medžiagas, todėl jų vartojimas yra pranašesnis už konservuotus pašarus, kurie yra žymiai brangesni.

Sausų pašarų sudėtyje yra daug augalinės kilmės baltymų, pakankamai nedaug riebalų. Jie taip pat turi mažai kalorijų. Yra pašarų, skirtų suaugusiems šunims šerti įprastomis sąlygomis, augantiems šuniukams, dirbantiems šunims, seniems. Pašaro spalva ir forma yra tik reklaminis triukas, nes maisto medžiagų kiekis juose vienodas. Paprastai sausų pašarų sudėtyje būna grūdų miltų, sojos miltų, mėsos arba mėsos-kaulų miltų, augalinių arba gyvulinių riebalų, vitaminų-mineralų mišinių ir prieskonių.

Konservų sudėtyje yra mėsos perdirbimo produktų, mėsos, kepenų, kaulų miltų, grūdų miltų, vitaminų-mineralų priedų.

Ar pasirinksite sausą, ar konservuotą maistą priklausys nuo šuns apetito, amžiaus, kondicijos ir kitų rodiklių.

Pirkdami paruoštą maistą, atkreipkite dėmesį į etiketę. Joje turi būti parašyta sudėtis, cheminė analizė, kokia mėsa panaudota, kalorijos ir pašaro dozavimas.

Skirtingų tipų pašarai:

Pavadinimas Paskirtis Apytikris šuns amžius Ypatumai
„Puppy“

Žindomiems šuniukams ir po nujunkinimo

~1-6 mėn.

Sausą maistą būtinai užplikyti šiltu vandeniu

„Junior“

Augantiems, taip pat rekomenduojama nėščioms ir maitinančioms kalėms

~6-12-18 mėn.

Nuo kokio amžiaus ir kaip ilgai šerti priklauso nuo šuns dydžio. Didelių veislių šuniukai šeriami iki 2 metų.

„Active“

Dirbantiems šunims

 

Turi daugiau riebalų, nei „Standart“, skanesnis

„Standart“
„Regular“

Suaugusiems šunims

~7 mėn.-5-7 metai
arba 1,5-7 metai

 

„Senior“

Senstantiems ir linkusiems nutukti šunims

nuo 7 metų

Kartais nutukimui gydyti skiriamas ir jauniems šuniukams


Skirtingų firmų pašarų grupių pavadinimai gali būti skirtingi.

Dar vienas šunų savininkams rūpimas klausimas – pašaro kaina. Iš tikrųjų visi pašarai kainuoja vienodai. Tai ne paradoksas: pigaus maisto reikia daugiau; pigus maistas mažiau kaloringas ir į racioną reikia dėti papildomų produktų. Pigaus ir brangaus maisto sudėtis labai skiriasi:

Pigus maistas Brangus maistas

Pagrindiniai elementai:
grūdai, kukurūzai, soja

Mėsos produktai

Žema biologinė vertė

Aukšta biologinė vertė

Blogas įsisavinimas

Geras įsisavinimas

Didelė išmatų apimtis, nevisiškai suformuotų

Normalios konsistencijos ir spalvos išmatos

Dažnai reklamuojamas kaip universalus pašaras visoms amžių grupėms

Visą reklaminę informaciją lengva patikrinti

Sudėtis gali keistis

Sudėtis pastovi

 

Paruošto maisto privalumai ir trūkumai.

Privalumai Trūkumai

Patogumas

Lengvai galima peršerti

Gerai įsisavinamas

Kartais sukelia alergiją

Skirtingai nuo naminio maisto galima pasirinkti dietinį maistą

Kokybiškų pašarų aukšta kaina


Jeigu šuo mielai ėda paruoštą maistą ir per dvi savaites nepastebite jokios alerginės reakcijos, galite drąsiai šerti pasirinktu ėdalu savo keturkojį bičiulį ir toliau.

Informuokite redaktorius apie įžeidžiančius komentarus ir klaidas

Straipsnio komentarų skaičius: 39

Pridėti naują komentarą:

Vardas: El. paštas:


Portale paskelbta draudžiama informacija šalinama. Ją publikavęs asmuo atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. (http://www.cyberpolice.lt)
 
video