PenkiGyvūnai
EN  RU

2018 m. Balandžio 25 d., Trečiadienis
 
Ar egzotiškų veislių šunų oda labiau reaguoja į pašarą?

 

 

Skaitytoja Meilė Kundrotienė rašo: “Mūsų šeimai labai patinka šarpėjų veislės šunys, tačiau girdėjome, kad jų oda labai jautri, ir kartais tenka dėl to vargti. Ar tiesa? Gal paaukotumėte vieną žurnalo puslapį ir atsakytumėte į mus, o gal ir daugiau skaitytojų dominantį klausimą?”

  Pakalbinome kaunietę biomedicinos mokslų daktarę Giedrę Augonytę.

- Ar tikrai egzotiškų veislių savininkams ir veterinarams tenka vargti dėl šunų odos ligų?
- Ši nuomonė – klaidinga. Sveikatos sutrikimų šarpėjai turi tiek pat, kiek ir kiti šunys. Jiems, kaip ir visiems naminiams gyvūnams, būtinas subalansuotas ėdalas, odos ir kailio priežiūra, švara, grynas oras. Apie šarpėjus mažokai žinoma, todėl ir sklando visokių gandų.


O kokia jūsų nuomonė apie šarpėjus?
- Nuostabūs gyvūnai, nuostabi ir jų istorija. Kinų šarpėjai buvo koviniai šunys ir daugelį amžių gyveno Pietų Kinijoje. Pavadinimą jie gavo dėl kailio - “šarpėj” kiniškai reiškia smėlio oda. Kinų šarpėjų lemtis galėjo būti tragiška. 1940 metais revoliucionieriai nusprendė, jog šių šunų laikymas – nedovanotina prabanga ir už juos privalu mokėti didelius mokesčius. Buvo išleistas dekretas masiškai naikinti šarpėjus. Kai 1970 metais jų liko tik keletas, JAV kinologai pasiryžo išsaugoti retą veislę. Šiuos šunis apibūdinčiau taip: hipopotamo išvaizda, jaguaro šuolis, filosofo išraiška, kario ir jauniklio siela. Jie labai ištikimi ir prieraišūs, pasitikintys savimi, turi medžioklinio ir sarginio šuns instinktų. Jie tarsi įkūnija viską, ko reikia žmogui. Gali apginti žmogų ir apsaugoti namus. Šarpėjai stropūs, energingi ir bebaimiai. Dažniausia šarpėjus prispaudžia priešininką jam neįkąsdamas. Labai akyli.


O kokie jie šeimoje, su vaikais?
- Vaikus ypač myli, gali ilgai žaisti, atleidžia išdaigas, nes yra kantrūs. Jie švelnūs ir linksmi.
- Ir vis tik manoma, kad trumpaplaukiai labiau linkę sirgti odos ligomis, ypač alergija. Apibūdinkite šią ligą.
- Manau, kad trumpaplaukių odos negalavimų nepaslepia gaurai, todėl susirgimas greičiau pastebimas. Alergija serga ir koliai, spanieliai, afganų kurtai. Šią ligą sukelia pašaro alergenai. Jeigu į organizmą patenka alergenas, imuninė sistema jį atpažįsta ir pagamina neutralizuojančius antikūnius. Tačiau kai jis patenka antrąsyk, imuninė sistema reaguoja agresyviau – pasirodo alerginė reakcija.
Ilgai šeriant šunį tuo pačiu ėdalu, prasideda organizmo hipersensibilizacija (perdėtas jautrumas tam tikriems produktams). Manoma, kad alergiją sukelia pašare arba jo prieduose esantys baltymai.


Ar alergija išsivysto tik nuo netinkamo ėdalo?
- Ne, ji gali prasidėti ir po virškinamojo trakto susirgimų. Be to, iki šiol menkai žinoma, kokie pašarai sukelia odos alergines reakcijas, todėl viską nurašyti vien netinkamam pašarui negalima. Vyrauja nuomonė, jog dažniausiai alergiją sukelia jautiena (70 proc.), pieno produktai, kiauliena, kviečiai, kiaušiniai, kukurūzai ir soja. Tačiau pasitaiko alergija žuvies produktams, pupoms, arklienai ir pan.


Kokie gyvūnai jautresni šiam susirgimui ir kaip liga pasireiškia ?
- Alergija gali susirgti ir jauni, ir seni šunys. Dar kartą pabrėžiu: ja gali sirgti bet kokios veislės šunys, ne vien egzotiškieji šarpėjai. Liga gali būti ūmi ir lėtinė. Ji pasireiškia stipriu niežuliu, nesusijusiu su metų laiku. Dažniausiai išberiamos ausys, pažastys, letenos, kirkšnys. Blogiau, jei liga komplikuojasi ir prasideda bakterinė arba grybelinė infekcija, seborėja. Visais atvejais ligą diagnozuoja veterinaras, atlikęs tam tikrus tyrimus. Jis ir skiria vaistus bei specialų pašarą.
- Pakalbėkime apie vadinamąją “šunų dietą”. Kas tai?
- Tai specialus ėdalas, padedantis lengviau įveikti alergiją. Pasaulyje nemažai firmų gamina tokias “dietas”, aš rekomenduočiau tą, su kuria esu geriau susipažinusi – SPECIFIC CDD. Šis pašaras yra visavertis, jo sudėtyje - ryžiai, kiaušiniai ir vitaminų bei mineralų mišinys. Jis tinka sergantiems ne vien alergija pašarui, bet ir kasos nepakankamumu, kai šunį kamuoja skrandžio bei žarnyno sutrikimai, akmenligė.


Kas ypatinga įvyksta gyvūno, ėdančio šį ėdalą, organizme?
- SPECIFIC CDD skatina šarminio šlapimo išsiskyrimą, kitaip sakant, jis valo organizmą. Be to, lengvai virškinamas, jame ribotas sudedamųjų dalių kiekis, todėl jautresni gyvūnai, kurie anksčiau vemdavo, viduriuodavo, neįsisavindavo kokio nors pašaro, SPECIFIC CDD suvirškina gerai (jų organizmui naujos sudėties maisto produktai pasirodo esą priimtini).
Rekomenduojama paros normą sušerti per 3 - 5 kartus, neapsunkinti gyvūno virškinamojo trakto. Nepatarčiau šiuo pašaru šerti šuniukų bei šuningų kalių ir tų gyvūnų, kuriems nustatytas perdėtas jautrumas kiaušiniams bei ryžiams.

  Na, o jeigu jūsų skaitytoja Meilė Kondrotienė įsigys šarpėjų ir bijos, kad jis nesusirgtų alergija, iš karto gali parinkti savo šuniukui tinkamą SPECIFIC pašarą
(yra ir mažiems šuniukams) – tada tikrai “dietinio” pašaro jos augintiniui neprireiks.
- Dėkoju už pokalbį.


Erika Stonytė

Žurnalo "Didysis šuo" informacija

Informuokite redaktorius apie įžeidžiančius komentarus ir klaidas

Straipsnio komentarų skaičius: 61

Pridėti naują komentarą:

Vardas: El. paštas:


Portale paskelbta draudžiama informacija šalinama. Ją publikavęs asmuo atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. (http://www.cyberpolice.lt)
 
video