PenkiGyvūnai
EN  RU

2018 m. Balandžio 25 d., Trečiadienis
 
Šunų žymėjimo mikroschemos - daugelio problemų sprendimas

 


Lenkijoje jau keletą metų įgyvendinama programa “Duok leteną”, 1995 metais pradėta Gdanske.
 Kompiuterinės registracijos ir identifikacijos metu norima užregistruoti kuo daugiau gyvūnų. Procedūra buvo ir tebėra nemokama, tačiau po jos pilietis tuoj pat susimoka metinį gyvūnų mokestį ir paskiepija savo augintinį.
  “Duok leteną” veiklos principai: su mikroschema nustatomas kiekvieno šuns savininkas; išsprendžiama opi pasiutligės skiepų problema; greičiau ir tiksliau surenkami mokesčiai už šunis; lengviau surandamas pasimetęs gyvūnas. Taigi patogu ir šunims, ir jų savininkams.
  Kol kas Lietuvoje visokios rinkliavos už gyvūnus labai sunkiai prigyja, ir ne vien dėl sunkios materialinės padėties savininkai neskuba krapštyti litų. Sumokėjęs nori ką nors gauti. Ką jam pasiūlo seniūnijos? Kai kurios duoda menkaverčius plastmasinius pakabukus (pagal jį nenustatysi nei šuns, nei savininko), žada, bet neskuba įrengti šunų aikšteles, rodo pirštu į kiemsargius: “Va, kiek jiems vargo su jūsų šunų išmatomis” (beje, kiemsargiams ir šiaip už teritorijos valymą mokame, vadinasi, šunininkai atseikėja dukart). Panaši situacija buvo ir Lenkijoje, kol iniciatyvos nesiėmė veterinarai.
  Tvarkos iš lietuvių pareikalaus ir Europos Sąjungos direktyvos (mikroschemos privalomos visoje Europoje). Ir nėra ko aikčioti. Veterinarijos tarnybos sužymėjo visas Lietuvos karvutes – vaikšto dabar su geltonais auskariukais, ir visi patenkinti.
  Požiūrį teks keisti. Todėl trumpai pristatysime Lenkijoje gaminamus mikroschemų žymeklius. Europoje šiuo metu populiarūs Didžiojoje Britanijoje pagaminti žymekliai.
  Mikroschemą sudaro 14 mm ilgio implantas, įvedamas specialiu pistoletu ant šuns sprando po oda. Keturkojui neskauda. Mikroschema nekenksminga, įrašyta į Žemės ūkio ir maisto produktų ministerijos farmakologinių preparatų rejestrą. Joje visa būtiniausia informacija. Kadangi šie duomenys įvedami ir į kompiuterį, nustatyti savininką galima per kelias minutes. Ir ne tik surasti šeimininką, bet ir priminti jam apie uždelstus sumokėti mokesčius ar pražiopsotą būtinųjų skiepų datą.
  Žymima veterinarijos klinikose, o savivaldybės bei kitos gyvūnais besirūpinančios organizacijos gauna informaciją apie šunį ir jo šeimininką.
 Prireikus, specialus skaitytuvas informaciją perskaito. Vien Gdanske 200 pasimetėlių šunų sugrąžinti savininkams – sistema veikia!
  Programa “Duok leteną” išsilaiko pati, valstybė jos neremia. Pinigai “atsiranda”, kai pilietis susimoka savivaldybei už gyvūno laikymą. Akivaizdu: mokesčiai nenuplaukia į šoną, todėl žmonės ir nevengia jų mokėti.

Žurnalo "Didysis šuo" informacija

Informuokite redaktorius apie įžeidžiančius komentarus ir klaidas

Straipsnio komentarų skaičius: 56

Pridėti naują komentarą:

Vardas: El. paštas:


Portale paskelbta draudžiama informacija šalinama. Ją publikavęs asmuo atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. (http://www.cyberpolice.lt)
 
video