PenkiGyvūnai
EN  RU

2018 m. Balandžio 25 d., Trečiadienis
 
Šunų įkandimų prevencija


Piktas šuo
Piktas šuo
JAV yra laikoma apie 53 mln. šunų – t.y. vienoje iš trijų namų valdų gyvena vienas šuo. Kiekvienais metais šunys apkandžioja apie 4,5 mln. žmonių. Daugiau kaip pusė apkandžiojimo aukų yra vaikai iki 12 metų amžiaus, o ypač dažnai apkandžiojami 5-9 metų berniukai. Aukos veidas dažniausiai tampa šuns „taikiniu”, paštininkai yra išimtis, jiems dažniausiai, iki 97%, nukenčia kojos. Dažniausiai (61% apkandžiojimų) įvyksta arti šuns gyvenamos teritorijos arba aukos namų. Tipiška (77%) auka yra apkandžiojama draugiško, pažįstančio apkandžiotą asmenį, šuns. Vieno didmiesčio ligoninės tyrimų duomenimis 47% vaikų iki 4 metų amžiaus yra apkandžiojami nuosavų šunų ir 90% iš jų apkandžiojami namuose. Beveik pusė iš visų šunų sukeltų sužalojimų įvyksta dėl to, kad šuo buvo išprovokuotas, o dažniausiai šunis išprovokuoja vaikai iki 5 metų. Nuo šunų įkandimų JAV kas metai miršta vidutiniškai 18 žmonių. Kiekvienais metais draudimo kompanijos išmoka virš 1 bilijono JAV dolerių už šunų savininkų atsakomybės ieškinius.

Dauguma žmonių susirūpinę, kokias gi šunų veisles reikėtų laikyti agresyviomis, tačiau JAV nėra išskirta nei viena konkreti šuns veislė, kuri išskirtinai galėtų būti laikoma agresyvia.

Agresyvūs šunys
Agresyvūs šunys

JAV turi savas socialines tendencijas laikyti ir dresuoti pavojingus gyvūnus, agresyvūs šunys yra dresuojami asmens apsaugai. Nors bet koks šuo gali įkąsti, pagal JAV statistiką dažniausiai žmones apkandžioja:

Pitbuliai

Rotveileriai

Vokiečių aviganiai

Laikos (Husky)

Dobermanai

Čiau-čiau

Išaugęs didelių veislių šunų skaičius įtakojo padidėjusį sunkių sužalojimų dėl apkandžiojimo kiekį. Šuns lytis taip pat svarbi: patinai apkandžiojo 70-76% visų aukų. Tai galėtų būti paaiškinta testosterono poveikiu: testosteronas laikomas elgsenos moduliatoriumi, jis gali padėti šuniui staigiau sureaguoti, reakciją padaro intensyvesne ir dėl jo šuns nusiraminimo laikas pailgėja. Todėl to kastruoti/sterilizuoti šunys nėra tokie agresyvūs žmonių atžvilgiu.

Maždaug 90 iš 100 užpuolimo atvejų buvo galima išvengti, išskyrus tuos atvejus, kai žmogus specialiai eina į konfliktą. Tarkim, paprastas pašnekovo paplekšnojimas per petį gali būti šuns palaikytas šeimininko užpuolimu, lygiai tokia pati bloga idėja būtų tamsiame skersgatvyje rotveilerio šeimininko paprašyti užsirūkyti. Normaliam tarnybiniam šuniui tai iš karto „įjungia” šeimininko apsaugos režimą.

Priežastis, dėl kurių šuo užpuola žmogų, galima klasifikuoti:

·        Šuo apkandžioja šeimininką – neteisingas šuns auklėjimas, klaidingai pasirinktas šuo jį perkant, dėmesio šuniui trūkumas;

·        „savų”, t.y. giminių ir draugų, užpuolimas. Pavyzdžiui, jei jaunuolis namo parsiveda merginą, tai dar nereiškia, kad jo stafordšyro terjero jausmai merginai bus tokie patys, kaip jaunuolio. Šuniui tai svetimas žmogus, įsibrovęs į jo teritoriją, todėl geriausias sprendimas šiuo atveju – uždaryti šunį kitame kambaryje;

·        „svetimų” užpuolimas. Dažniausiai įvyksta bandant šunį paglostyti, ar jei svetimas netyčia užeina šeimininkui už nugaros;

·        šunį ant praeivių siundo pats šeimininkas. Tai, ko gero pati blogiausia situacija, nes čia didžiausia problema – paties šeimininko psichinė būklė.

Pavojingos situacijos:

įsiveržimas į šuns teritoriją;

grasinimas šuns „šeimos nariams”;

grasinimas šuniui;

pavydus šuo.

10 taisyklių, kaip nereikėtų elgtis:

NElaikykite veido prie pat šuns

NEleiskite šuniui bėgioti be pavadėlio, valkatauti

NEsiartinkite prie nepažįstamo šuns

NEerzinkite šuns

Negąsdinkite šuns

NEtrukdykite miegančiam, ėdančiam ar prižiūrinčiam šuniukus šuniui

NEpalikite mažo vaiko vieno su šunim

NEpraleiskite šuns vakcinavimo

NEpalikite šuns vieno su pašaliniais žmonėmis

NEignoruokite agresyvios šuns elgsenos pasireiškimo ženklų.

Lietuvos statistika šiek tiek skiriasi: oficialiais duomenimis Kauno mieste per 2002 m. 01-09 mėn. nuo gyvūnų nukentėjo 825 asmenys, iš jų 52 procentai vyrų ir 48 procentai moterų, vienas trečdalis visų nukentėjusiųjų – vaikai. Atliktų tyrimų metu nustatyta, kad 51 procentui nukentėjusiųjų buvo sužalotos viršutinės galūnės, 33 procentams – apatinės galūnės, 7 procentams – galva, veidas, o likusiesiems – kitos kūno vietos. 21 proc. šeimininkų nukentėjo nuo savo augintinių, o 43 proc. nuo žinomų gyvūnų. Surinkta informacija apie šiuos nelaimingus įvykius parodė, kad daugiau nei pusė (84 procentai) nukentėjo nuo šunų, 14 procentų - nuo kačių, o likusieji nuo kitų gyvūnų, pavyzdžiui, žiurkėnų, jūros kiaulyčių.

Daugumai (76 procentams) nukentėjusių buvo įkąsta, kitiems nustatyti įdrėskimai ar dantų žymių kraujosruvos. Savi šunys (rotveileriai, kiemsargiai, Kaukazo ir vokiečių aviganiai bei kt.) dažniausiai sužalodavo viršutines galūnes ir galvą, veidą.

Informuokite redaktorius apie įžeidžiančius komentarus ir klaidas

Straipsnio komentarų skaičius: 33

Pridėti naują komentarą:

Vardas: El. paštas:


Portale paskelbta draudžiama informacija šalinama. Ją publikavęs asmuo atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. (http://www.cyberpolice.lt)
 
video