PenkiGyvūnai
EN  RU

2018 m. Sausio 19 d., Penktadienis
 
Kastruoti, sterilizuoti - kada ir kodėl?

 

Tenka pripažinti , kad kasmet gimstančių šuniukų ir kačiukų skaičius yra gerokai didesnis negu gerų žmonių, norinčių ir galinčių juos auginti. Dėl to tūkstančiai sveikų gyvūnų yra sunaikinami arba išmetami valkatauti.
Iš kastravę ar sterilizavę gyvūną jūs netik prisidėsite prie beglobių šunų ir kačių skaičiaus mažinimo. Šios procedūros yra vienas paprasčiausių ir saugiausių būdų ateityje išvengti jūsų augintinio sveikatos problemų.

Ką reiškia kastracija ir sterilizacija?

Prieš operaciją gyvūnas turi būti nešertas mažiausiai 12 val. Kastracija atliekama patinams - prapjaunama mašnelė ir pašalinamos sėklidės. Sterilizacija yra patelės gimdos ir kiaušidžių pašalinimas. Tai sudėtingesnė už kastraciją procedūra, kadangi būtina atverti pilvo ertmę. Abi šios operacijos atliekamos tik su bendra narkoze, todėl yra visiškai neskausmingos. Savo augintinį galite pasiimti jau tą pačią dieną, kai tik baigiasi narkozės poveikis.

Kokia sterilizacijos/kastracijos nauda?

Katės .  Kačių ruja pasireiškia mažiausiai keletą kartų per metus, o kačiukus vesti ji gali iki pat gilios senatvės. Rujos metu katės elgesys labai pasikeičia - ji kniaukia, raičiojasi ant nugaros, tampa dirgli, gali pradėti šlapintis name ar bute.

Kalės   paprastai rujoja du kartus per metus. Ruja trunka vidutiniškai 3 savaites. Pasireiškia kraujavimu iš lytinių takų, padidėjusiu šunų dėmesiu. Šiuo laikotarpiu jūs turite nuolat saugoti savo augintinę nuo atsitiktinio susikergimo, kitaip turėsite nepageidaujamų šuniukų ar kačiukų lizdą. Be to nėštumas ir gimdymas yra savotiškas stresas gyvūnui ir šiaip neigiamai veikiantis faktorius.
Gana didelis procentas vyresnio amžiaus nesterilizuotų kalių susrega pūlingu gimdos uždegimu - piometra. Klininkiniai šio susirgimo simptomai būna silpnai išreikšti, todėl į veterinarijos gydytoją savininkai su savo augintinių dažniausiai kreipiasi kai liga jau būna pažeidusi inkstus, kepenis ir pan. Gydymas šiuo atveju tik chirurginis - šalinama gimda ir kiaušidės.
Patelių sterilizacija yra viena dažniausių pilvo ertmės operacijų veterinarijos praktikoje, nes vis daugiau gyvūnų savininkų ryžtasi išvengti problemų, susijusių lytiniais instinktais. Be abejo, tai labai sveikintina tendencija, nes tokiu būdu ne tik mažėja valkataujančių gyvūnų populiacija, bet ir sudaromos prielaidos patelėms vyresniame amžiujeišvengti daugelio lytinių organų patologijų. Sterilizavę savo augitinę, jūs išvengsite visų minėtų problemų. Be to, moksliškai įrodyta, kad ankstyva sterilizacija iki minimumo sumažina piano liaukos vėžio tikimybę.

Patinams. Kai kuriems lytiškai subrendusiems šunims pasireiškia nepageidautina elgsena, susijusi su lytiniu instinktu - agrasyvumas, lipimas nat kitų šunų ar net žmonių. Patinas iš labai toli užuodžia rujojančios patelės feromonus, todėl gali nubėgti toli nuo namų ieškodamas kalės ar katės. Dėl to atsiranda rizika, kad tokių paieškų metu jis pateks po automobilio ratais. Katinai yra linkę įsivelti į konkurencines kovas us savo gentainiais ir dėl to tampa veterinarijos gydyklų pacientais. Be to, nekastruotas katinas šlapimu žymi savo teritoriją net ir kambaryje, o tai - nemalonus ir sunkiai panaikinamas kvapas.
Laiku kastravę savo augintinį, išvengsite visų šių problemų. Šunims

kastracija turi dar vieną teigiamą efektą - vyresniame amžiuje jie neserga prostatos ligomis.

Kada kastruoti/strerilizuoti?

Paprastai ši operacija atliekama 6 mėn. amžiaus gyvūnams. Pagrindinis motyvas - vyresniam gyvūnui yra mažesnė anestezijos rizika. Tačiau dabar daugelis veterinarų naudoja pažangiausias narkozės technologijas ir rekomenduoja operuoti netgi 8 savaičių amžiaus gyvūnėlius. Nėra jokių įrodymų, kad tokia ankstyva sterilizacija/kastracija kaip nors įtakoja tolesnį gyvūno augimą.
Bet kuriuo atveju veterinarijos gydytojas mielai aptars su jumis geriausią sterilizacijos/kastracijos laiką.

Kada yra per vėlu kastruoti/sterilizuoti?

Šiai procedūrai nėra jokios amžiaus ribos. Be jokios abejonės, galima operuoti gyvūną kai įsgijote jau suaugusį. Taip pat galima sterilizuoti individus, kurie jau turėjo palikuonių ir toliau jau nebus naudojami veisimui.
Patinus irgi galima kastruoti vyresnio amžiaus. Tačiau reikia žinoti, kad senstant šuniui ar katinui lytiniai instinktai taip pat silpsta, kaip ir su tuo susijusi nepageidautina elgsena. Senesniems šunims dažnai atsiranda prostatos patologijos, todėl kastracija rekomnduotina kaip gydymo metodas.

Ar sterilizacija/kastracija pavojinga?

Visos operacijos, atliekamos su bendra narkoze, yra susijusios su tam tikra rizika. Apie tai išsamiau jums paaiškins veterinarijos gydytojas.

Ar mano gyvūnas po operacijos nutuks ir taps tingus?

Sterilizacija/kastracija neturi jokio ryškesnio poveikio jūsų augintinio charakteriui, išskyrus tai, kad išnyksta lytinis potraukis ir su susijusi elgsena. Be to daugelis savininkų pastebi, kad jų agintiniai tapo meilesni, žaismingesni.

Ar teisingas teiginys, kad jūsų augintinė bent kartą turi atsivesti palikuonių?

Egzistuoja senas mitas, kad patelės sveikatai labai naudinga bent kartą turėti palikuonių. Šis teiginys niekuo nepagrįstas ir visiškai neteisingas. Nei nėštumas nei gimdymas neturi jokios įtakos tolesniam gyvūno gyvenimui. Tai tik savotiškas stresas tiek jums , tiek jūsų augintiniui.

Ar sterilizacija/kastracija yra brangi procedūra?

Skirtingoje gydyklose sterilizacijos/kastracijos kainos skiriasi. Tai priklauso nuo gydyklos geografinės padėties bei operacijai naudojamų medžiagų, medikamentų ir aparatūros kokybės.
Patinų kastracija techniškai yra paprastesnė, taigi ir pigesnė už patelių sterilizaciją. Bet kuriuo atveju sterilizuoti patelę bus daug pigiau, negu susilaukti nepageidautinų palikuonių. Nėščia kalė ar katė daugiau suėda, jai reikalinga didesnė priežiūra. Gali būti, kad jūsų gyvūnui reikės suteikti gimdymo pagalbą ar atlikti Cezario pjūvį, o tai jau nemenkos išlaidos. Šuniukams ar kačiukams taip pat reikalinga nuolatinė priežiūra, be to - turėsite jiems rasti tinkamus šeimininkus.

Kada nerekomenduojama sterilizuoti patelių?

Labai svarbu yra žinoti, kada nerekomenduojama atlikti sterilizaciją. Pirmiausiai visiškai tam netinkamas laikas tiek kalei, tiek ir katei yra rujos periodas, nes tuomet būna didesnė pooperacinių komplikacijų tikimybė. Kalėms nederėtų to daryti porujo fazėje, kadangi gali išsivystyti tariamo nėštumo simptomai. Idealiausias laikas kalytei sterilizuoti yra maždaug 3 mėn. Po tikrosios rujos. Tuo tarpu kates galima operuoti iškart pasibaigus rujai.
Reikia žinoti, kad tam tikrų veislių kalėms po sterilizacijos gali įšsivystyti labai nemaloni komplikacija - šlapimo nelaikymas, kuris gana sunkiai gydomas. Taigi, prieš ryžtantis sterilizacijos operacijai, būtina aptarti visus šiuos aspektus su veterinarijos gydytoju.

Vet. Gyd. S. Laurusevičius
LVA dr. L. Kriaučeliūno smulkių gyvūnų klinika.

Žurnalo "Vilniaus miesto gyvūnų augintojams" informacija.

Nusiųsti nuorodą draugui
Informuokite redaktorius apie įžeidžiančius komentarus ir klaidas

Straipsnio komentarų skaičius: 36

Pridėti naują komentarą:

Vardas: El. paštas:


Portale paskelbta draudžiama informacija šalinama. Ją publikavęs asmuo atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. (http://www.cyberpolice.lt)
 
video