PenkiGyvūnai
EN  RU

2018 m. Balandžio 25 d., Trečiadienis
 
Kur ir kada nepirkti?


Turgus - nepatikima ir prastoka vieta įsigyti šunį arba katinėlį. Turguje nenustatysi, kokiose sąlygose augo vada, ar sveika kalė ir šuniukai. Net jeigu šuns pardavėjai jums pateiks LKD patvirtintus šunų kilmės dokumentus, neskubėkite, pagauti susižavėjimo, įsigyti turgaus gyvūnėlį. Šie dokumentai gali būti ir suklastoti. Būtinai tikrinkite kilmės dokumentų ir šuniuko tatuiruotės numerius, įsitikinkite LKD antspaudo tikrumu.

Pasitaiko, kad turguje siūlo ir vogtų šunelių.

Pirkdami apžiūrėkite, ar šuo neturi išorės parazitų, ar netraiškanoja akys, ar švarios ausys, neišpampęs pilvelis (tai gali būti vidaus parazitai).

Būtinai pasidomėkite, kada skiepyta kalė, galbūt skiepyti ir šuniukai. Paprašykite veterinarijos gydytojo pažymos.

Jeigu vis dėlto nusprendėte pirkti gyvūną turguje, pasitelkite draugus, kurie turi gyvūnų auginimo patirties.

Nepirkite didelės veislės šuns vaikui.
Gyvūnas - ne dovana.

Norint įsigyti veislinį šunį, geriau kreiptis į šunų mėgėjų klubą, o prieš galutinai apsisprendžiant, apsilankyti šunų parodose, susipažinti su šunų veisėjais. Parodose galima įsigyti knygų apie dominančią šunų veislę, o į šunų mylėtojų klubą įstoti ir neturint šuns. Ten jums suteiks daug informacijos, o kinologų klubų adresus ir telefonus sužinosite Lietuvos kinologų draugijos būstinėje Vilniuje.

Su „pasu“ ir be jo...

Šuniuko dokumentai patvirtina jo veislę, genealogiją, sveikatą, jo tėvų ir protėvių pasiekimus parodose. Kai kurių tarnybinių ir medžioklinių veislių šunų dokumentai – liudijimas ir apie darbines jų savybes.

Pasirinktasis šuo turi būti ne jaunesnis kaip 8 savaičių. Jeigu šeimininkai giriasi labai kilmingais šuniuko giminaičiais, paprašykite protėvių kilmės dokumentų kopijų. Aklai nepasikliaukite reklaminių skelbimų žodžiais. Netikėkite frazėmis: „Kreipsitės į klubą ir išsirašysite šuniukų kilmės dokumentus; Nevedėme į parodas, todėl neturime dokumentų, nes ir jums reikia šuns-draugo, ne parodų žvaigždės; Kilmės dokumentus gali bet kas „padaryti“, o mes sąžiningi ir tuo neužsiimame”.

Kodėl šunų mėgėjų klube, su kilmės dokumentais įsigytas šuo yra geresnis? Atsakyti galima trumpai: veislininkai, mėgėjų klubo atstovai, parodų teisėjai sąžiningai dirba savo darbą. 

Senųjų laikų apsukruoliai.

Anksčiau nebuvo šunų parodų, užtat vykdavo šunų mugės. Jos suklestėjo XVII amžiuje Paryžiuje, Arago bulvare. Ten daugiausia siūlė paprastų gatvės šuniukų. Turgaus dienomis čia buvo triukšminga: pirkėjai ir pardavėjai derėjosi, šunys amsėjo, grojo gatvės muzikantai. Senajame Paryžiuje buvo paplitusios šunų vagystės. Garsusis J.Hašeko personažas kareivis Šveikas, iš profesijos šunų pirklys, taip pat gerai išmanė, kaip pigiai įsigyti šunį... Apsukrūs vyrukai vilkdavo žeme maišą su skanumynais, kurių kvapams šunys neatsispirdavo. Šitaip šunis

nuviliodavo į nuošalią vietą ir, atsirinkę dailesnius, sukišdavo į maišą. Rinktinius šunis per tarpininkus, kurie dėjosi sąžiningais „verslininkais“, parduodavo turguje.

Šunų turgus kilnojo iš vietos į vietą. Vienas jų buvo ir kitoje Paryžiaus aikštėje netoli Monparnaso kapinių. Aplinkinių gatvių prekeiviai trynė rankas – šunų turgus sutraukdavo daugybę lankytojų, kurie norėjo išgerti bei užkąsti.

Vokietijoje žymiausiu laikomas Apoldos (Tiuringija) šunų turgus, pirmą kartą įvykęs 1863 metais. Jis šurmuliuodavo kasmet rugpjūčio mėnesį, o netrukus virto liaudies švente. Jame daugiausia siūlydavo veislinius šunis, buvo ekspertų ir teisėjų. Infliacijos metais net buvo išleistas banknotas su Apoldos renginio vaizdu ir dvieiliu:

„Taksą, pinčerį, buldogą, dogą
  Turguj nusipirkt gali neblogą“.

Apoldoje gyveno kinologas Liudvigas Dobermanas, kurio vardu pavadinti dobermanai. Nepamirštant senos tradicijos, čia nuolat vyksta specializuotos dobermanų parodos. Pagal 1935 metų statistiką prekyba šunimis Vokietijoje davė 135 000 markių pelno.

Zita Kurmytė

Nusiųsti nuorodą draugui
Informuokite redaktorius apie įžeidžiančius komentarus ir klaidas

Straipsnio komentarų skaičius: 55

Pridėti naują komentarą:

Vardas: El. paštas:


Portale paskelbta draudžiama informacija šalinama. Ją publikavęs asmuo atsako pagal Lietuvos Respublikos įstatymus. (http://www.cyberpolice.lt)
 
video